[OTKAZANO] Interkulturni simpozij: Korak dalje – prema uključivoj kulturi
Savez udruga Operacija Grad vas poziva na Interkulturni simpozij Korak dalje – prema uključivoj kulturi koji se 19. i 20. ožujka 2020. održava u Pogonu Jedinstvo (Trnjanska struklga 34). Pored panel rasprava na kojima će se kroz programske i strukturne aspekte promišljati mogućnost uspostave novog, Interkulturnog društvenog centra, simpozij uključuje i šarolik popratni kulturni program koji se, osim u Jedinstvu, odvija i u književnom klubu Booksa.
Program simpozija
četvrtak, 19. ožujka
Diskurzivni segment – Velika dvorana Pogona Jedinstvo
11:00 – 12:30 Panel: U potrazi za interkulturnim društvenim centrom
Konferencija Otvoreni grad – prema Interkulturnom društvenom centru, održana u listopadu 2016. godine u staroj vojnoj bolnici u Vlaškoj, uspjela je trodnevnim opsežnim diskurzivnim i kulturnim programom, insceniranim u relevantnom gradskom prostornom resursu, simulirati sinergijske i programske potencijale nove generacije društveno kulturnih centara. Sabrane pod konceptualnom kapom zagovaranja osnivanja Interkulturnog društvenog centra u Zagrebu (IDC), sastavnice programskih područja ljudskih prava, nezavisne kulture, solidarne ekonomije i ekologije predstavljene su prvi puta povezane unutar jedinstvenog koncepta nekog novog tipa institucije te valorizirane u odnosu na niz srodnih europskih primjera dobrih praksi.
Nepune četiri godine nakon ovog događaja koji je opsegom i artikulacijom i dalje reper u promišljanju daljnjeg razvoja modela IDC-a, otvara se potreba promišljanja trenutnog horizonta nastavka ovog tipa zagovaranja. Namjera panela je sagledati intencije konferencije unutar trenutnih prilika financiranja, kako obnove i uređenja infrastrukture za ovaj tip programa, tako i provođenja ovog tipa programa, a u kontekstu sve nesigurnijih i sve rjeđih prilika za osiguravanje adekvatne prostorne infrastrukture za nove prostore društvenih inovacija.
sudjeluju: Luka Antić (Okus doma), Cvijeta Bišćević (Parkticipacija), Dražen Šimleša (ZMAG), Mirela Travar (SU Operacija grad), Iva Zenzerović Šloser (CMS),
moderator: Antun Sevšek
12:30 – 13:00 Izložba maski s radionice “Pokretna lica – interaktivnost materijala”
KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse u suradnji s udrugom Radiona.org / Zagreb Makerspace u prosincu 2019. organizirao je trodnevnu radionicu pod nazivom Pokretna lica – interaktivnost materijala koja je za cilj imala povezivanje maker/hacker kulture s novim praksama hibridnih umjetnosti. Polaznici radionice kroz rad na instalacijama svladali su osnove mehatronike, robotike i elektronike, a njihove interaktivne kreacije imate priliku vidjeti u sklopu konferencije.
13:00 – 13:30 Pauza i zakuska
13:30 – 15:00 Panel: Promišljanje novih okvira financiranja
Primicanjem kraju provedbe programa financiranja Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi otvaraju se pitanja promišljanja sljedećih ciklusa podrški unutar Europskog socijalnog fonda. Iskustva provođenja i administracije projekata s jedne strane i sagledavanje stvarno stvorenog prostora za unapređivanje modela i značaja sudioničkog upravljanja s druge strane, predstavljaju kvalitetnu osnovu za promišljanje daljnjeg razvoja ovog tipa potpora.
Koje su konceptualne i administrativne prilagodbe aktualnog programa financiranja potrebne radi ostvarivanja dodatnih pomaka u sistemskom osnaživanju kapaciteta civilnog društva za su-upravljanjem u kulturi? Koja su programska usmjerenja i administrativni kriteriji ključni za osiguravanje što kvalitetnijih projektnih prijava? Koja su ograničenja pravnog i institucionalnog okvira koja otežavaju značajnije pomake u ostvarivanju održivih modela sudioničkog upravljanja?
sudjeluju: Luka Rajčić (Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava), Anastazija Magaš-Mesić (Ministarstvo kulture), Mira Anić (Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju “Zvono”, odbor za praćenje ESF-a)
moderatorica: Miljenka Buljević
Kulturni program: Klub Močvara
[OTKAZANO] [19:00 – 20:30 Turbina – turbo tribina i Vrelo zvuka:
Tradicijska glazba Balkana i njen prijem u zapadnom svijetu
Kako je tradicijska glazba Balkana primljena u zapadnom svijetu? Što se može napraviti da se prepozna sva raznolikost glazbe koja dolazi s ovih područja? Kako iskoristiti europske projekte i prezentirati ovdašnju tradicijsku glazbu van regionalnih granica? Odgovore na to pokušat ćemo dobiti na tribini na kojoj će sudjelovati mnogi world music akteri iz Hrvatske, ali i gosti Chris Eckman (SAD/Slovenija, Glitterbeat Records), Balasz Weyer (Mađarska, Hangvető) i Bojan Đorđević (Srbija, Ring Ring Festival)
voditelji: Emir Fulurija, Dunja Bahtijarević
[OTKAZANO] 21:00 Vrelo zvuka i Začarana Močvara: Braća Teofilovići (Srbija)
Blizanci Ratko i Radiša Teofilović jedinstvena su pojava na regionalnoj tradicijskoj glazbenoj sceni, a o njihovoj izvedbi najbolje govore riječi Miljenka Jergovića: ”Braća Teofilović nečemu što pripada mrtvoj i dosadnoj tradiciji daju jedan novi, posve neočekivan i na neki način moderan život. To što oni rade je savršeni netradicionalni tradicionalizam.”
petak, 20. ožujka
Diskurzivni segment – Velika dvorana Pogona Jedinstvo
10:00 – 11:30 Panel: Interkulturalnost kao specifični fokus djelovanja
Interkulturni dijalog kao referentni okvir promišljanja aktivnosti i interkulturalnost kao vrijednosno i operativno polje djelovanja su, uslijed nedovoljnog praktičnog i teorijskog iskustva velike većine organizacija civilnog društva, zanemareni i pojavljuju se kao tema tek u kontekstu nespremnosti na sustavno kvalitetno djelovanje u ovom polju. Potreba za ovim znanjima jasna je tek u kontekstu sve češćih manifestacija netolerancije i ksenofobije, a i onda tek kao niz vještina i znanja koja se primjenjuju kao intervencija u sustave djelovanja u javnom i kulturnom prostoru, u potpunosti neprilagođene razvoju kulture dijaloga i interkulturalne razmjene. Sagledavajući interkulturalnost puno šire od dnevno-političkog manjinskog i migrantskog diskursa, otvara se mogućnost kapacitiranja organizacija civilnog društva za kvalitetniji i konstruktivniji društveni angažman u ovom izuzetno važnom području.
U kojoj mjeri je interkulturalnost prepoznata kao relevantni okvir razvoja kulturnih i socijalnih politika?
Koje su mogućnosti osmišljavanja programa financiranja specifično usmjerena istraživanju i unapređivanju kapaciteta za interkulturalno djelovanje?
sudjeluju: Dea Vidović (Zaklada Kultura nova), Marina Škrabalo (Zaklada Solidarna), Marija Mažić (Reach for Change Croatia)
moderatorica: Mirela Travar
11:30 – 12:00 Pauza
12:00 – 14:00 Radionica interkulturnog dijaloga:
Predstavljanje aktivnih inicijativa i grupa – dobrih interkulturnih priča koje osnažuju i povezuju ljude
Afro Badinya kroz zapadnoafričke ritmove i plesove želi donijeti komadić Afrike u Hrvatsku, dijeliti pozitivnu energiju i povezanost s ljudima jer, bez obzira odakle dolazimo, bili bijeli ili crni, u dubini smo svi isti. Ova poruka je sadržana i u imenu inicijative jer “badinya” na jeziku Mandinka znači “obitelj”.
Živi Atelje DK – program Žene ženama organizira brojne aktivnosti osnaživanja žena. Jenda od njih je i iranska Nova Godina Nowruz koju slavimo 21. 03. “Tu smo da zajedno izrazimo dobrodošlicu i osnažimo žene kojima je Hrvatska dom i one kojima će Hrvatska postati dom”, poručuju iz udruge.
ROM HR je osnovan kao lokalna inicijativa u Slavonskom Brodu 2014. godine. Suranjom dva romska aktivista, od 2019. godine nastupaju na Europskoj razini te počinju provoditi partnerske projekte kroz koje u rad uključuju veći broj suradnika. ROM HR ima gospodarsku djelatnost koju planira pretvoriti u društveno poduzeće. Njihov društveni utjecaj kroz društveno poduzeće Roum je prepoznat kod mnogih donatora i već nekoliko godina su kontinuirano financirani za razvoj društvenog poduzeća. ROM HR zalaže se za rodnu i generacijsku ravnopravnost.
Književna senzibilizacija je niz tribina na kojima se već tri godine predstavljaju književna djela koja tematiziraju problematiku migranata i azilanata i to kroz razgovor s književnicima, prevoditeljima, aktivistima, pa i samim tražiteljima azila od kojih doznajemo iz kakvih kultura nam dolaze i što ih je natjeralo da napuste svoj dom, svoj život, svoje djetinjstvo i svoj jezik. Jedan od uspješnijih modela interkulturnog pristupa i senzibilizacije lokalne zajednica pokazala se i Živa knjižnica koja djeluje kao i svaka druga knjižnica; jedina razlika je što su knjige ljudi, koji ne samo da informiraju, već mogu odgovarati na pitanja te ih postavljati i tako i same steći nova znanja. Neposrednim, otvorenim i prijateljskim razgovorom između čitatelja/ica i živih knjiga na inovativni način se mijenjaju dotadašnji stavovi, smanjuju negativne tenzije te jača empatija prema drugima i drugačijima.
AKC Attack – Programi namijenjeni izbjeglicama neformalne su edukacije realizirane na praktičnim i kreativnim radionicama koje korisnicima/ama omogućuju kvalitetno ispunjeno slobodno vrijeme, ali i osamostaljenje nakon stjecanja statusa azilanta/ice. Kreativne radionice provode se u suradnji s udrugom Are You Syrious, u prihvatilištima te prostorima organizacije AKC. Provođenje aktivnosti van prihvatilišta omogućava lakšu integraciju izbjeglica i razbija getoizaciju ovih ranjivih skupina. Osim radionica AKC provodi program u suradnji s udrugom Dijaspora Afrikanaca u Hrvatskoj. Kroz različite aktivnosti u prostoru Medike, cilj nam je bio senzibilizirati javnost o izazovima tražitelja/ca azila s kojima se susreću u novoj sredini, kao i omogućiti im lakšu integraciju kroz kulturne programe. Jedan od njih je i program Drugačija glazba predstavlja glazbeno stvaralaštvo različitih kultura, od kojih neke od njih čine i predstavnici manjina koji žive u Hrvatskoj.
14:00 – 15:00 Interkulturna zakuska
15:00 – 16:30 Radionica umrežavanja:
Predstavljanje zagovaračkog dokumenta projekta “Korak dalje – prema uključivoj kulturi”
Mirela Travar (SU Operacija grad), Iva Zenzerović Šloser (CMS)
Zagovarački dokument “Korak dalje – prema uključivoj kulturi” nastaje kao iskaz potrebe platforme Upgrade za prikazivanjem rada platforme i njenih članica u posljednje četiri godine. Dokumentom želimo prikazati: pregled razvoja, okolnosti i okruženje za rad interkulturnog društveno kulturnog centra te njegova programska nastojanja. Uz navedeno, dokumentom donosimo zagovaračke zahtjeve platforme upućene donositeljima odluka, a koji predstavljaju apstrahirano iskustvo djelovanja platforme od njena osnutka do danas. Na panelu želimo informirati sudionike i sudionice o navedenim segmentima rada i mogućeg razvoja i diskutirati zahtjeve.
Predstavljanje i izložba projekta Fraternity card
Lana Jurman (CMS)
Cilj projekta je potaknuti mlade na raspravu o različitosti, diskriminaciji i percepciji. Zbog toga su fotografi i fotografkinje iz četiri zemlje pripremili fotografije koje govore upravo o tim temama, te vrijednostima kao što su jednakost, solidarnost, pravda i poštovanju. Mladi koji sudjeluju u projektu učili su kako analizirati sliku dešifrirati poruke skrivene u njima, ali i drugim vizualnim materijalima kojima su u suvremenom društvu svakodnevno bombardirani.
Te poruke zapravo su početak angažmana i mogu postati katalizator istinske osviještenosti te razvijati kritičko mišljenje i imaginaciju, promišljanje ideja, misli i osjećaja, a i povećava zanimanje za temu o kojoj se raspravlja. Najvažnije, to promišljanje o solidarnosti i vrijednostima koje baštini naše društvo ne ostaje samo na njima, već i osoba koja takvu poruku primi, može uzvratiti porukom i iskazati vlastito mišljenje i dojmove. Tako svi sudjelujemo u promjeni svijesti i pokrećemo solidarnost.
Kulturni program: Klub Booksa i park ispred kluba
18:00 – 19:00 Cultural difference: overrated?
— predavanje i razgovor s turskom književnicom i novinarkom Ece Temelkuran
Zašto smo toliko opsjednuti kulturnim razlikama? Što nam diskurs o njima u stvari govori?
Ece Temelkuran objavila je 17 knjiga medju kojima su Planina boli i Kako izgubiti domovinu prevedene na hrvatski. Pisala je o armenskom i kurdskom pitanju u Turskoj. Od 2016. ne živi u Turskoj.
Razgovor vodi Miljenka Buljević.
19:00 – 21:00 Situacije: Živio hip-hop
— performans / predstavljanje hip-hop kulture i njezinih elemenata
Performans je zamišljen tako da se uz DJ-eve koji će s ploča puštati glazbu napravi kratka prezentacija elemenata hip hop kulture. Uz DJ-eve tu će biti i breakdanceri koji će u petnaesto minutnom “sessionu” pokazati svoje najbolje plesne pokrete. Nakon toga slijedi nastup tri MC-ja koji će svaki izvesti po dvije hip hop pjesme. Od samog početka tu će biti i crtač grafita koji će na osb ploči crtati grafit.
Hourly Schedule
Četvrtak, 19. ožujka 2020
- 11:00 - 12:30
- Panel: U potrazi za interkulturnim društvenim centrom
- sudjeluju: Luka Antić (Okus doma), Cvijeta Biščević (Parkticipacija), Dražen Šimleša (ZMAG), Mirela Travar (SU Operacija grad), Iva Zenzerović Šloser (CMS); moderator: Antun Sevšek
- 12:30 - 13:00
- Izložba: Pokretna lica – interaktivnost materijala
- — predstavljanje rezultata trodnevne radionice koja je za cilj imala povezivanje maker/hacker kulture s novim praksama hibridnih umjetnosti.
- 13:30 - 15:00
- Panel: Promišljanje novih okvira financiranja
- sudjeluju: Luka Rajčić (Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava), Anastazija Magaš-Mesić (Ministarstvo kulture), Mira Anić (Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju “Zvono”, odbor za praćenje ESF-a); moderatorica: Miljenka Buljević
- 19:00 - 20:30
- Turbina - turbo tribina i Vrelo zvuka: Tradicijska glazba Balkana i njen prijem u zapadnom svijetu
- sudjeluju: Chris Eckman (SAD/Slovenija), Balasz Weyer (Mađarska) i Bojan Đorđević (Srbija); voditelji: Emir Fulurija, Dunja Bahtijarević
- 21:00 - 23:00
- Vrelo zvuka i Začarana Močvara: Braća Teofilovići
- — koncert
Petak, 20. ožujka 2020.
- 10:00 - 11:30
- Panel: Interkulturalnost kao specifični fokus djelovanja
- sudjeluju: Dea Vidović (Zaklada Kultura nova), Marina Škrabalo (Zaklada Solidarna), Marija Mažić (Reach for Change Croatia); moderatorica: Mirela Travar
- 12:00 - 14:00
- Radionica interkulturnog dijaloga: Predstavljanje aktivnih inicijativa i grupa – dobrih interkulturnih priča koje osnažuju i povezuju ljude
- sudjeluju: Afro Badinya, Živi atelje DK, ROM HR, Književna senzibilizacija (Ksenija Banović), AKC Attack - Programi namijenjeni izbjeglicama
- 15:00 - 16:30
- Radionica umrežavanja: Predstavljanje zagovaračkog dokumenta projekta “Korak dalje –prema uključivoj kulturi”
- predstavljaju: Mirela Travar (SU Operacija grad), Iva Zenzerović Šloser (CMS)
- 16:30 - 17:00
- Predstavljanje i izložba projekta “Fraternity card”
- predstavlja: Lana Jurman (CMS)
- 18:00 - 19:00
- Književni razgovor: Ece Temelkuran
- 19:00 - 21:00
- ATTACK u Booksi
- hip hop happening / crtanje / repanje uz beatove u parku ispred Bookse